”Röda boken” 1576 med en serie bibliofila provenienser

Liturgia Svecanae Ecclesiae Catholicae & orthodoxae conformis.

(Kolofon:) Stocholmiæ, excudebat Torbernus Tidemanni, 1576. Folio. (27,5 x 19 cm.) [3] + 76 blad. Utan det sista (blanka) preliminärbladet. Titeln inom bred träsnittsram av Georg Lemberger, återanvänd från Gustav Vasas bibel 1540-41. Parallelltext på latin och svenska, förord och kommentarer på latin. Uppslaget med sidorna 45v och 46r tryckt upp och ned.

Ovanligt rent och stort exemplar. Renoverat brunt nära samtida skinnband med rullbandsdekor i blindtryck, ny rygg av brun marokäng med sex upphöjda bind, nya för- & eftersättsblad, tre första bladen med marginalförstärkningar och troligen tagna från ett annat exemplar, inlagan med enstaka smärre fläckar, goda marginaler utan beskärning av de tryckta marginalnoterna. I kassett utformad som ett halvfranskt band. Renoveringen utförd av S. Wiklander (sign. nederst på bakpärmens spegel). Med prästerskapets antagande av liturgin, ”Wi underschreffne biscopar” (4 sid., tr. 1577) medbundna på slutet i fotostatfaksimil på fint papper.

Proveniens: Melcher Wernstedt (1602-1655), ståthållare på Kajaneborg, med notering i bläck på första bladet om att boken förvärvats 1643 ”aff en präst uthi Uleborg”; Per Hierta (1907); Thore Virgin (1932, J. V. Johansson, Från Gutenbergbibeln till Gösta Berlings saga. Vandringar i Bibliotheca Qvarnforsiana, 1952, sid. 120); Nils Bonnier (Lindberg: Nils Bonniers boksamling, 2 (1987), sid. 43, samt Bonniers auktionskatalog 1997, nr 53); Svante Svedlin (1997).

Collijn, 2, sid. 457-61.

Den berömda gudstjänstordningen ”Röda boken”, som gav upphov till den liturgiska striden under Johan III:s regering. Från strängt lutherskt håll misstänktes boken innehålla katolska drag, bl. a. en mässofferlära. Uppsala möte 1593 tog slutligen avstånd från Johan III:s reformer. Boken är en av våra mest välkända 1500-talsböcker, och eftersom den blev överflödig redan 1593 och inte användes mera, har den blivit en stor raritet.

.

Utropspris
80 000 SEK
Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist klassiskt konst
+46 (0)721 428 962