Bernströms fina exemplar av Stora Tuna, 1743

Magnus Abr. Sahlstedt:

Stora Tuna i Dahlom och Bergom minnes-döme. Thet är: utförlig beskrifning och underrettelse om then ort och christeliga församling, som har namn af Stora Tuna, och är belägen i Öster-Dahls bergslagen; uti alla the förnämsta monumenter och minnes-mercken, som angå namns och orda-redor, rums och orters utmerckande, werckeliga sakers och personers samt theras giöremåls, ährenders, företagningars, bedrifters, handlingars så ock hwarjehanda merckwerda hendelsers, som antingen sielfwa lands-orten eller thess inwånare tilhöra kunna, utrönande och skiärskodande. Hwilket, så i gemen, som i synnerhet, under wissa delar, afdelningar, fördelningar och paragrapher eller särdelningar, i möijeligesta korthet och tydelighet, är utfördt wordet; så ock altsamans, på trowerdig, med all flit insamlad, så mun- som skrifteliga wittnesbörder fotadt och grundadt. Alt til then endan, thenna i fäderneslandet wida bekanta och widt frägdada landt-socknen från framtida glömskones mörcker at befria, och til ett liufligt ähre-minne, af the gamla forn-hefder, at förfordra; af then som församlingens christna hiord, någon rund tid, i hiertans welmening, så ock hiordens afdrägt, til god trefnad och froma, åtniutit.

Stockholm, Lorentz Ludewig Grefing, 1743. Folio. (39 x 25 cm.) [18] + 224 + [52] sid. + graverad utvikbar karta signerad Geringius + graverad plansch (Stora Tuna kyrka). Titelsidan tryckt i rött och svart. Med träsnittsillustrationer på sid. 215 (sigill).

Vackert och välbevarat exemplar i samtida pergamentband, lätt solkat, ryggen med titeltryck i svart, frampärmen med Gustaf Bernströms stora pärmexlibris i guld, rödfärgade snitt. Ryggen med präglad stämpel överst för Lunds universitetsbibliotek med svaga guldspår, främre spegeln med handskrivna signa och duplettstämpel. Ställvis lätt lagerfläckad inlaga samt en ytterst svag fuktrand från övre snittet på en del blad. Namnteckning av Gustaf Noring 1878 samt odaterad namnteckning ”C D Hill” (troligen Carl Johan Danielsson Hill, konstnärens fader och professor i Lund).

Warmholtz 425. Wingborg, Litteratur om Dalarna, 8089. Wingborg, Litteratur om Borlänge och Stora Tuna, 660.

.

Utropspris
4 000 SEK
Lisa Mothander
Lisa Mothander
+46 (0)767 81 06 02