1320420

Stig Lindberg

(Sverige, 1916-1982)
Stig lindberg, tre skålar och en kanna, fajans, gustavsberg studio.

Stig Lindberg, tre skålar och en kanna, fajans, Gustavsberg studio.

Handmålad dekor. Fajansmålare Lennart Svensson, Franca Pugno och Anita Roi. Signerade med studiohanden, Sweden, numrerade. Längd 7-23, höjd 6-10 cm.

Smärre slitage. Krackelyr. Lagning på kannan.

Sofie Lundberg
Sofie Lundberg
+46 (0) 73 918 04 69

Utropspris
3 000 SEK