1320439

Stig Lindberg

(Sverige, 1916-1982)
Stig lindberg, två fat och tre skålar, fajans, gustavsberg studio.

Stig Lindberg, två fat och tre skålar, fajans, Gustavsberg studio.

Handmålad dekor. Fajansmålare Hellinä Pitkänen, Karin gustavsson, Franca Pugno, Beth MacDonald och Fru Klink. Signerade med studiohanden, Sweden, numrerade. Längd 15-20 cm.

Smärre slitage. Lagningar på en skål. Krackelyr. Litet nagg på en skål.

Sofie Lundberg
Sofie Lundberg
+46 (0) 73 918 04 69

Utropspris
3 000 SEK