Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285

Einar Nerman

(Sverige, 1888-1983)
Einar Nerman
(Sverige, 1888-1983)

Einar Nerman, akvarell, signerad.

"Lasse Lasse Liten". Bildstorlek 27,5 x 21,5 cm.

Ej examinerad ur ram. Smärre veck.

Konstnär

Einar Nerman, som föddes 1888 i Norrköping och avled 1983 på Lidingö, var en svenskt tecknare och konstnär. Efter ett antal år vid Konstnärsförbundets skola i Stockholm reste Nerman till Paris 1908 för att studera vid Académie Colarossi och 1909-1910 för Matisse. På 1920-talet vistades Nerman i London och ritade för tidskriften The Tatler, där han fick berömmelse för karikatyrer av tidens kändisar. Det är med dessa karikatyrer som Nerman idag har kommit att bli internationellt känd, dock är hans mest välkända och spridda skapelse etiketten till tändsticksasken Solstickan.

Utropspris
3 000 SEK

Alexander Robertson
Alexander Robertson
+46 (0)709 17 99 95

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13