Kvinnliga skånska konstnärer

Sveriges Sydligaste landskap, Skåne, har genom tiderna haft flera framstående kvinnliga konstnärer. Vissa har gjort sig kända över hela världen, andra är kända runt om i Sverige och några har aldrig låtit sig talas om utanför landskapets gränser. I detta lilla temat finner ni en samling av Skånska kvinnliga konstnärer, både kända och okända men ändå är representativa för Skåne. Är du ute efter ett stilleben, kanske ett landskap eller ett konkret motiv att hänga på väggen? Botanisera bland dessa spännande konstverk utförda av kvinnor från Skåne.

21 föremål
Agda Holst, olja på duk signerad.

Utropspris
12 000 SEK