Friedensreich Hundertwasser

(Österrike, 1928-2000)
Friedensreich Hundertwasser
(Österrike, 1928-2000)

Friedensreich Hundertwasser färgserigrafi med metallprägling, signerad och numrerad 165/300.

"Die Häuser hängen unter den Wiesen" nr 9 ur portfolion "Regen auf Regentag", bildyta 44 x 59 cm, utgiven av Ars Viva, Zürich.

Ej examinerad ur ram.

Koschatzky 52
1971/72

Konstnär

Friedensreich Hundertwasser var en Österrikisk bildkonstnär, formgivare och arkitekt född i Wien. Han studerade vid Wiens konstakademi samt på resor till bland annat Florens, Paris, Marocko, Tunisien och Sicilien. Hundertwasser hette tidigare Friedrich Stowasser men ändrade sitt namn till Friedensreich Regentag Dunkelbunt Hundertwasser som ungefärligt kan översättas till ”Fredsrike Regndag Mörkfärggrann Hundravatten”. Han är använder skickligt färg och form i sina verk. I sitt skapande blandar han figurativ och abstrakt konst. På 1950-talet började Hundertwasser intressera sig för skapande av arkitektur som skulle vara bra för människan och naturen. Hundertwasser har bland annat byggt “Forest Spiral” som finns i Darmstadt, Tyskland med organiska former och starka färger.

Utropspris
20 000 SEK

Patrik Ljungcrantz
Patrik Ljungcrantz
Teamleader
+46 (0)767 81 06 13