Tsuba, järn, signerad Goshu Hikone Ju, sen Edo.

Delvis koppar samt spår av förgyllning. Motiv av samurai bland vågformationer, signerad på baksidan 江洲 彦根住. Mått 8,5 x 8,5 cm.

Helhetsintrycket är gott.

Proveniens

Utropspris
3 000 SEK