Arne Jones E1299

Tsuba, järn, Japan, Edo, 1800-tal, signerad Yanagawa Naomasa.

Förgylld dekor av shishi bland natur och pioner. Mått 6,5 x 6 cm.

Slitage. Smärre rostangrepp.

Proveniens

See similar at the Museum of Fine Arts, Boston, accession no 11.12541

Utropspris
3 000 SEK