Madeleine Pyk – en samling F769

Tsuba, järn, Japan, Edo, signerad Nanki Seishindo.

Genombruten dekor av blommor och lövverk. Mått 8 x 7,7 cm.

Rostangrepp. Slitage.

Proveniens

According to the present label attached to the Tsuba: 568 H; Ex Garbutt; Ex E.Tassel; Ross.

Utropspris
3 000 SEK