Tsuba, 6 st, bl.a. Japan, Korea, Edo samt 1800-1900-tal, en signerad.

Järn, Dekor av bl.a. drakar, shishi, fåglar, kalligrafi. En signerad 真峯。Mått 7,5x8/ 8,5x8/ 6x7/ 7,5x8/ 7,5x8,3/ 7,7x8 cm.

Rostangrepp. Slitage. Märken.

Proveniens

Utropspris
2 500 SEK