1321767

Viljo Savikurki

(Finland, 1905-1975)
Viljo savikurki, "hommage".
Viljo savikurki, "hommage".
Viljo savikurki, "hommage".
Viljo savikurki, "hommage".
Viljo savikurki, "hommage".
Viljo savikurki, "hommage".
Viljo savikurki, "hommage".

Viljo Savikurki, "Hommage".

Sign. -64. Svart granit, höjd 44 cm.

Åldersrelaterat slitage.

Södra Karelens konstmuseum, Villmanstrand 1996.

Laura Pohjola
Laura Pohjola
Ansvarig specialist finländsk modern konst och samtidskonst
+358 (0)50 428 2146

Utropspris
1 200 - 1 800 EUR