Folke Bensow, "Parkbänk n:r 2", galvar, ett par, Näfveqvarns bruk, 1900-talets första hälft.
Gavlar av gjutjärn, Höjd 56 cm. Tänkt sitthöjd ca. 42 cm.
Bänkbrädor ingår ej. Rost. Åldersrelaterat slitage.
I arv efter ägarens morfar som arbetade på Näfveqvarns Bruk från år 1918.