1326363

Väggtextil, ca 135,5 x 103,5-104,5 cm, nationalromantiskt motiv, omkring 1900.

Polykromt landskap med jugendbård samt nederst: *DU*GAMLA*DU*FRISKA*DU*FJELLHÖGA*NORD*.

Något blekt. Något slitage och smutsig, fläckar, smärre skador och malskador.

Anette Granlund
Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 92

Utropspris
2 500 SEK