1313547

Bänkalängd, rölakan och andra tekniker, ca 326 x 56,5 cm, Skåne 1800-tal.

Bänkalängd, rölakan och andra tekniker, ca 326 x 56,5 cm, skåne 1800-tal.

Polykromt randmönster med stora stiliserade blommor och fåglar samt geometriska figurer.

Något ställvis hårt slitage, något smutsig, fläckar, smärre skador och hål. Skadade långsidor.

Proveniens

Har enligt uppgift tillhört den kända textilhistorikern Vivi Sylwan.

Anette Granlund
Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 92

Utropspris
3 000 SEK