Design Övrigt
1330766

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo tynell,  taklampa, modell 1673  idman 1900-talets mitt.

Paavo Tynell, taklampa, modell 1673 Idman 1900-talets mitt.

Förnicklad mässing. Opalglas kupa under metallskärm. Diameter 70 cm. Total höjd ca 70 cm.

Åldersrelaterat slitage. Smärre bucklor. Ej funktionstestad.

Placering: Mastgatan 4-6, Gamla Hamnen, 00160 Helsingfors - H32
Proveniens

Lampmodellen 1673, designades för Alvar och Aino Aaltos hem vid Rievägen 20 år 1930.

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

Auktionen avslutas
3 dagar 4 timmar
290
2 952
345
Utropspris
800 EUR
Acceptpriset är ej uppnått
EUR
Lägg ditt maxbud. Ditt bud måste minst vara 310 EUR. Läs mer.
Budhistorik (3 bud)
27 jul 21:27
290 EUR
27 jul 15:42
270 EUR
27 jul 3:36
250 EUR