1315313

Gustaviansk

(Sverige, 1775-1810)
Peter höijer, kolonnljusstakar, ett par, tenn, gustavianska, örebro (1796-1819).

Peter Höijer, kolonnljusstakar, ett par, tenn, gustavianska, Örebro (1796-1819).

Ett par ljusstakar med kolonnformat skaft på kvadratisk fot med kulfötter. Ljusmanchetter med pärlbandsdekor. Signerade i formen under fot PH Ö:bro. Höjd 20 cm.

Bucklor. En manschett går ej att lossa.

Lisa Mothander
Lisa Mothander
+46 (0)767 81 06 02

Utropspris
4 000 SEK