1334193

Henning Nilsson, Sven Hofverberg, Höganäs, m fl, vaser 3 st och skålar, 3 st, 1900-talets andra hälft.

Henning nilsson, sven hofverberg, höganäs, m fl, vaser 3 st och skålar, 3 st, 1900-talets andra hälft.

Stengods, blanka glasyrer i oxblod och blått, signerade och några daterade. Vasernas höjd 8 cm (två ihopbrända), 15 och 16,5 cm, skålarnas diameter 12,5, 18 och 21 cm.

Helhetsintrycket är gott.

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 77

Utropspris
2 500 SEK