1336000

Carl-Harry Stålhane

(Sverige, 1920-1990)
Carl-harry stålhane, skålar, 6 st, vas, plunta och askfat, stengods, rörstrand och designhuset.

Carl-Harry Stålhane, skålar, 6 st, vas, plunta och askfat, stengods, Rörstrand och Designhuset.

Olika glasyrer i brunt, grönt och blått. Signerade R CHS Sweden och med olika beteckningar. Pluntan signerad Designhuset Stålhane. Höjd 3 - 14 cm.

Vas, askfat och två skålar andrasortering. Ställvis krackelerad. Glasyrmistor. Märken.

Elsa Forsbäck
Elsa Forsbäck
+46 (0) 70 795 83 38

Utropspris
3 000 SEK