1350741

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo tynell, ljusstakar, 4 st, modell 8022, taito, 1920/30-tal.

Paavo Tynell, ljusstakar, 4 st, modell 8022, Taito, 1920/30-tal.

Tenn. Bär tillverkarens stämpel. Höjd 15,5 cm. Diameter 8 cm.

Åldersrelaterat slitage. Skador. Lagning.

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977

Utropspris
500 EUR