Arne Jones E1299

John Robert troligen, saltkar, ett par, silver och blått glas, London 1790-tal.

Ovala, på fyra kanellerade fötter, genombruten bladdekor, blå glasinstaser. Ett par saltskedar i nysilver medföljer. Längd 9 cm, vikt 89 gram.

Slitna stämplar, slitage, lagning, glasen med nagg.

Proveniens

Gåva från Ekon. dr Peter Wallenberg (1926-2015).

Utropspris
4 000 SEK