Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285

Porslinsföremål, 11 delar, Qingdynastin, 1700-1800-tal.

Dekor i underlglasyrblått, med olika motiv av bl.a. flodlandskap, fåglar, växter, blommor. Bestående av:
3 fat, 14-15,5 cm.
5 tallrikar, 21-22,5 cm.
Pilgrimsflaska, höjd 20 cm.
Tedosa, höjd 11 cm.
Urna med trälock, höjd utan lock 10 cm.

Sprickor på några. Pilgrimsflaska med lagningar. Tedosa med kantlagning. 1 senare kruka medföljes.

Utropspris
3 000 SEK