Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285

Skålar, 2 st, Kina.

Skålar, 2 st, Kina.

Båda med kinesiskt fiskmotiv i botten.
Celadongrön skål, diameter 21 cm.
Den ljusa med oglaserad kant, diameter 16,5 cm, höjd ca 5,5 cm.

Den gröna med repor och små ytskador, en bränningsspricka i botten undertill. Den ljusa med fläckar och krackelyr.

Utropspris
300 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist konst, design och konsthantverk, filialchef Helsingfors
+358 (0)50 340 5492

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13