Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285

Teservis, 17 delar, porslin. Qingdynastin, Kanton, sent 1800-tal.

Dekor i famille rosefärger, med motiv av bl.a. figurer i palatsmiljö. Växter, blommor, fjärilar. Bestående av:
14 koppar med 12 fat, diameter på fat ca 15-16 cm.
Tekanna med lock, total höjd 13,5 cm.
Mjölkkanna, höjd 11 cm.
Burk med lock, total höjd 11,5 cm.

Skador på flera. Slitage.

Utropspris
2 500 SEK