Dekor i famille rosefärger, med motiv av bl.a. figurer i palatsmiljö. Växter, blommor, fjärilar. Bestående av:
14 koppar med 12 fat, diameter på fat ca 15-16 cm.
Tekanna med lock, total höjd 13,5 cm.
Mjölkkanna, höjd 11 cm.
Burk med lock, total höjd 11,5 cm.
Skador på flera. Slitage.