933689

Ikon, tempera på pannå med oklad i silver, St Petersburg, Ryssland, 1807.

Ikon, tempera på pannå med oklad i silver, st petersburg, ryssland, 1807.

Deisis och de utvalda helgonen. Kontrollstämplad Alexander Jashinov. Delvis förgylld. 27 x 23 cm.

Förgyllning med slitage. Oklad med bristningar, spikhål och bucklor. Pannå med färgbortfall och krackelyr. Torrsprickor.

Utropspris
25 000 SEK