Endre Nemes

(Ungern/Sverige, 1909-1985)
Endre Nemes
(Ungern/Sverige, 1909-1985)

Endre Nemes, tempera på papper, signerad Endre Nemes och daterad 1960.

Utan titel. 47 x 59 cm.

Ej examinerad ur ram.

Uthämtning av inköpta verk Bukowskis Västberga allé 3, från den 29 september

Endre Nemes föddes i Ungern 1909 och utbildade sig i Prag. År 1940 kom Nemes till Sverige och blev så småningom ansvarig för konstutbildningen i Valand. Nemes införde en helt annan undervisning än den tidigare förhärskande koloristiska traditionen. Den centraleuropeiska intellektualismen och ett speciellt temperament gjorde att Nemes inte blev särskilt populär. Han var oomtvistat svår. Dock var han en exceptionell konstnär som ständigt utvecklade sin egen konst så att man lätt ser vilket decennium hans verk kommer ifrån. I denna blandteknik från 1960 reducerar Nemes sitt färggranna 50-tals måleri till ett renare, estetiskt bildspråk. Han lyckas med att skapa ett raffinerat djup i bilden genom att varva färger så att exempelvis det bruna fältet ligger ovanpå de blå, medan det gula fältet ligger under.

Utropspris
6 000 SEK

Lena Rydén
Lena Rydén
Chef konst, specialist modern och klassisk konst
+46 (0)707 78 35 71