1328680

James Coignard

(Frankrike, 1925-2008)
James coignard, olja på duk, signerad.

James Coignard, olja på duk, signerad

Utan titel. 30 x 75 cm.

Ytsmuts

Placering: Västberga Allé 3, 126 30 Hägersten - M29 - Visas på begäran

Uthämtning av inköpta verk Bukowskis Västberga allé 3, från den 29 september

Övrigt

James Coignard föddes 1925 i Tours, Frankrike, och avled i Antibes 2008. Han utbildade sig i Nice och verkade under större delen av karriären vid den franska rivieran där han lärde känna och påverkades av både Matisse, Braque och Chagall. Han har ställt ut över hela världen och finns representerad på museer som Guggenheim i New York och San Franciscos Museum of Modern Art. Detta är en tidig målning som Coignard själv var stolt över. Den påminner en hel del om Dubuffet’s art brut måleri med sin tredimensionella struktur med ristade mönster utöver den pålagda oljefärgen.

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

Utropspris
20 000 SEK