Erró (Gudmundur Gudmundsson)

(Island, Född 1932)
Erró (Gudmundur Gudmundsson)
(Island, Född 1932)

Erró, akryl på duk, signerad och daterad 1992 a tergo

Hommage á Fernand Legér. 33 x 46 cm.

Obetydlig ytsmuts

Uthämtning av inköpta verk Bukowskis Västberga allé 3, från den 29 september

Proveniens

Galleri Aveny, Göteborg, mars 1994.
Stockholms Auktionsverk, Nutida, 15 maj, 2013, kat nr 519.

Erró, egentligen Gudmundur Gudmundsson föddes 1932 och är en isländsk popkonstnär. Han studerade vid Statens Kunstakademi i Oslo och senare vid Accademia di Belle Arti di Firenze i Florens och i Ravenna. Idag börjar Erró äntligen få den uppmärksamhet som hans långa bidrag till internationell popkonst, sen surrealism och nutida figurativt bildskapande motiverar. Inte bara fick han en enorm retrospektiv utställning i Lyon under 3 oktober 2014 till 22 februari 2015 utan internationella gallerier som Perrotin har börjat visa Errós konst både i Europa och USA och påtalar härvid likheterna med popikoner som Warhol, Lichtenstein och Rosenquist. Erró som flyttade till Paris 1958 blev snabbt introducerad till konstnärer som Max Ernst, Marcel Duchamp, André Masson, Man Ray och Alberto Giacometti. 1964 börjar han sina första försök med att skapa bildcollage, vilket blir den enda teknik han sedan använder. Han ställer ut med den franska gruppering som kallas Figuration Narrative (primärt relevant 1960 - 1972) dit bland annat Eduardo Arroyo, Gérard Fromanger, Peter Klasen, Bernard Rancillac, Hervard Télemaque och Fahlström räknas. Den aktuella målningen är utförd som olja på duk 1992 och består av en Léger-figur tillsammans med ett expressivt ansikte.

Utropspris
35 000 SEK

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89