1328699

CO Hultén

(Sverige, 1916-2015)
Co hultén, olja på duk, signerad och daterad -61.

CO Hultén, olja på duk, signerad och daterad -61

Utan titel. 81 x 100 cm.

God kondition.

Uthämtning av inköpta verk Bukowskis Västberga allé 3, från den 29 september

Carl-Otto Hultén, allmänt kallad CO, var en svensk bildkonstnär född i Malmö med hög internationell verkan. Bland annat inom COBRA 1948-1951 och var även med och startade upp konstnärsgruppen Imaginisterna år 1945 tillsammans med bland andra Anders Österlin och Max Walter Svanberg. Hans viktigaste perioder är den informella experimentella fasen under den så kallade imaginistperioden vid sent 40-tal, COBRA-perioden, mitten på 50-talet och de abstrakta expressionistiska målningarna från tidigt 60-tal.

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89

Utropspris
80 000 SEK