Dick Beer

(England/Sverige, 1893-1938)
Dick Beer
(England/Sverige, 1893-1938)

Dick Beer, olja på duk, signerad Dick Beer och daterad 1914.

Gata i Tunis. 54 x 46 cm.

God kondition.

Uthämtning av inköpta verk Bukowskis Västberga allé 3, från den 29 september

Proveniens

Curator Harald Billmans (1879-?) samling, Västerås.
Svensk privatsamling.

Christian Faerber (red.), Konst i svenska hem I: målningar och skulpturer från 1800 till våra dagar, 1942, upptagen i Intendent Harald Billmans samling, Västerås, nr. 173, avbildad s. 138.
Svenskt Konstnärslexikon, volym 1, 1952, avbildad helsida s. 123.

1907 flyttade Dick Beer från sin hemstad London till Sverige. Han började studera vid Althins målarskola och därefter på Konsthögskolan för bl a Gustaf Cederström. Efter studierna i Stockholm reste han till Paris där han kom att influeras starkt av kubismen och de samtida konstnärerna han mötte. 1919 ställdes hans verk ut på en grupputställning på Liljevalchs i Stockholm, kritiken blev stark, hans kubism upplevdes som mörk och tung. De följande åren fram till 1923 tillbringade Dick Beer på resande fot i Frankrike, Spanien och Italien. I mitten på 1920-talet förändrades hans måleri, manéret blev kraftfullare och med större färgverkan – ett paradoxalt pendlande mellan realism och expressionism. I samband med utställningar i Stockholm 1932 och 1936 på Gummesons Konstgalleri blev kritiken mycket mer positiv. Genombrottet och uppskattningen av Dick Beers konst skedde tyvärr först 4 år efter hans död 1942 på minnesutställningen på Svensk-Franska Konstgalleriet. Kritikerna förstod då att Dick Beer varit en av de stora svenska kubisterna och expressionisterna i början av 1900-talet.

Utropspris
20 000 SEK

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Lena Rydén
Lena Rydén
Chef konst, specialist modern och klassisk konst
+46 (0)707 78 35 71