Tallrikar, 2 st, samt fat, 2 st, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Dekor i famille rosefärger, med motiv av blommor samt hovfigurer i palatsmiljö. Diameter 16,5-22,5 cm.

Slitage. 1 med kantlagning. Nagg.

Utropspris
2 000 SEK