Bålskål, porslin, Kina, Kanton, 1800-talets mitt.

Rikt dekorerad både på livet och på insidan av skålen i polykroma färger. Genomgående reserver på liv, bräm och insidan av skålen med motiv av blomster, växter, fåglar och insekter. Medalj med monogram "IB" på insidan av skålen. Diameter 39.5, höjd 17 cm.

Smärre slitage. Smärre färgbortfall. Ett mindre nagg längs skålens kant. Smärre bränningsdefekter.

Utropspris
6 000 SEK
Simon Lundberg
Simon Lundberg
+46 (0) 739 16 36 13