Porslinsföremål, 12 delar, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95), samt 1800-tal.

Dekor i underglasyrblått, med olika motiv av bl.a. blommor, landskap, växter.
Längd på såssniporna 21-22 cm.
Diameter på skål, 19,5 cm.
Höjd på mugg 13 cm.
Diameter på tallrikar 23 cm.
Höjd på bojaner 15,5 cm.

Såssnipor med skador. Mugg med skador. Tallrikar med skador. Slitage. Nagg. Bojaner med sprickor.

Utropspris
2 500 SEK