Lisa Larson - en värld av figuriner

Lisa Larson figuriner har varit åtråvärda samlarobjekt sedan 1950-talet. Denna tema-auktion utgörs av en större privat samling som utgör en sann ”provkarta” över hennes innehållsrika och mångfacetterade produktion.
Lisa Larson är en mycket mångsidig formgivare som först hade planer på att bli modeskapare men när hon antogs till Slöjdskolan i Göteborg blev inriktningen istället keramik. Det visade sig vara ett lyckokast. Stig Lindberg, Gustafsbergs konstnärlige ledare, noterade Lisa Larsons examensarbeten och erbjöd henne genast en provanställning på företaget. Lisa Larson hamnade i den så kallade ”lekstugan” där de nyanställda fick utveckla sina talanger. Efter ett år blir hon fast anställd, mer eller mindre, för att skapa ”bästsäljare”. 1950-och 60-talen är en storhetstid för formgivna och designade vardagsföremål och Lisa Larsons figuriner med humoristisk twist och milt ironisk touch blir snabbt populära. Serien ”Lilla Zoo”, skapad 1955, kommer att bli den första kommersiellt framgångsrika serien som sedan följs av flera, t ex ABC- flickorna, varav en komplett serie, 5 flickor, ingår i denna auktion. Skapade 1958 med inspiration av forntida kvinnliga fruktbarhetsskulpturer (Tänk Venus av Willendorf!) namngivna från bokstaven A till E - med runda och generösa former blev de snabbt populära och en form av ställningstagande mot rådande kroppsideal.
Lisa Larson arbetar gärna i stora serier. Förutom de ovan nämnda serierna har hon gjort ett 30-tal varianter av katter/kattdjur, porträttserier och formgivit figuriner för välgörenhetsprojekt för barn, djur och natur. I denna samling finns delar ur alla dessa serier representerade såsom, Stora Zoo (1957), Pippi” (1967) Gunnar Sträng (1972) Larsons ungar (1961) samt Världens barn (1974-75).
Lisa Larson lämnar Gustavsberg i slutet av 1980-talet för att tillsammans med andra keramiker starta Keramikstudion - K-studion 1992. Föremål från hennes produktion på K.-studion ingår också i denna samling av ”all världens figuriner”.

33 föremål