Vävd tapet, gobelängteknik, Aubusson 1800-talets andra hälft, ca 322-324,5 x 103-104.5 cm.

S.k. "entre-fenêtre". Benvit botten med polykrom dekor av hängande blomkorg med musikinstrument och blomfestonger. Nedtill stor blombukett, rocaille, spaljémönster och akantus. Röd bård.

Något slitage, smutsig, fläckar, smärre skador.

Utropspris
2 500 SEK