Antiques selected
1280333

Gérard Seghers

(Flandern, 1591-1651)
Gérard seghers, efter, olja på duk.

Gérard Seghers, efter, olja på duk.

"Petri förnekelse". Uppfodrad duk 127 x 177 cm.

Uppfodrad duk, rertuscher, smärre färgbortfall, krackelerad.

Proveniens

Prins Alexander Erba Odescalchis (1914-2008) samling.

Dorothea Bieneck, ”Gerard Seghets 1591-1651”, 1992, jfr bilder sid 140-144.

Övrigt

Troligen målad efter ett kopparstick av Bolswert (1586-1659). Originalet är spegelvänt.

Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist äldre måleri
+46 (0)739 400 801

Utropspris
30 000 SEK