1300175

Sked, förgylld, dubbelslagen mästarstämpel möjligen för Martin Bergström (verksam i Härnösand 1742-1779 (1782)).

Sked, förgylld, dubbelslagen mästarstämpel möjligen för martin bergström (verksam i härnösand 1742-1779 (1782)).

Genombrutet skaft med ringhängen, bladet med gravyr. Längd 16,5 cm, vikt 59,8 gram.

Lätt bruksslitage.

Anna Wehtje
Anna Wehtje
Ansvarig specialist silver och preciosa
+46 (0)703 18 24 31

Utropspris
3 000 SEK