Sked, förgylld, dubbelslagen mästarstämpel möjligen för Martin Bergström (verksam i Härnösand 1742-1779 (1782)).

Genombrutet skaft med ringhängen, bladet med gravyr. Längd 16,5 cm, vikt 59,8 gram.

Lätt bruksslitage.

Utropspris
3 000 SEK