Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285

Eugène Jansson

(Sverige, 1862-1915)
Eugène Jansson
(Sverige, 1862-1915)

Eugène Jansson, olja på duk uppklistrad på papp-pannå, signerad Eugène Jansson. Utförd under slutet av 1880-talet.

Vy från Djurgården (Ryssviken) mot Södermalm och Katarina kyrka. 26 x 32,5 cm.

Dukens hörn samt ytterkanter med obetydliga hål (knappnåls-stora) efter tidigare uppfästning. Ställvis smärre krackelyr. Ställvis obetydliga färgbortfall. Spridda smärre retuscher. Ytsmuts.

Utropspris
35 000 SEK