1301186

Eugène Jansson

(Sverige, 1862-1915)
Eugène jansson, olja på duk uppklistrad på papp-pannå, signerad eugène jansson. utförd under slutet av 1880-talet.

Eugène Jansson, olja på duk uppklistrad på papp-pannå, signerad Eugène Jansson. Utförd under slutet av 1880-talet.

Vy från Djurgården (Ryssviken) mot Södermalm och Katarina kyrka. 26 x 32,5 cm.

Dukens hörn samt ytterkanter med obetydliga hål (knappnåls-stora) efter tidigare uppfästning. Ställvis smärre krackelyr. Ställvis obetydliga färgbortfall. Spridda smärre retuscher. Ytsmuts.

Utropspris
35 000 SEK