1313095

Spelbord, ett par, George III, England 1800-talets första hälft.

Spelbord, ett par, george iii,  england 1800-talets första hälft.

Halvmåneformade bor med uppvikbar skiva. Insida kläd med filt. Fanerade med mahogny och valnöt. Bredd 91, djup 45 (90), höjd 74 cm.

Åldersrelaterat slitage. Torrsprickor. Fanerskador.

Claes Andersson
Claes Andersson
+46 (0) 704 248 703

Utropspris
8 000 SEK