Johan Henrik Scheffel

(Sverige, 1690-1781)
Johan Henrik Scheffel
(Sverige, 1690-1781)

Johan Henrik Scheffel, ett par, ett samtida samt en senare kopia, (1900-tal) olja på duk.

"Mattias Alexander von Ungern-Sternberg" (1689-1763) & makan "Beata Sophia von Ungern-Sternberg" (född Mörner af Morlanda) (1690-1773). Duk, vardera 80 x 66 cm.

Något krackelerade.

Proveniens

Äs säteri, Södermanland.

Mansporträttet är kopian efter Scheffel.

Konstnär

Sannolikt elev vid Konstakademin i Berlin och senare i Paris. Kom på 1720-talet till Stockholm och blev en uppskattad porträttör i franskt maner både i aristokratiska och borgerliga kretsar.
Representerad på Nationalmuseum i Stockholm, på Gripsholm, i många svenska landsortsmuseer samt i slotts- och herrgårdssamlingar.

Utropspris
8 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801