1320220

Jonas Frisk

(Sverige, 1787-1849)
Spegel, signerad jonas frisk (spegelfabrikör i stockholm 1805-1824). empire, 1800-talets början.

Spegel, signerad Jonas Frisk (spegelfabrikör i Stockholm 1805-1824). Empire, 1800-talets början.

Förgylld, bronserad och målad spegel med skuren dekor samt dekor av pastellage. Tudelat glas. Bär tillverkarens etikett. 123 x 73 cm.

Senare glas. Skador, slitage, lagningar.

Utropspris
6 000 SEK