1320764

Kudde (jynne), broderad, ca 42 x 40-41 cm, signerad och daterad HI NG 1820, Skåne.

Kudde (jynne), broderad, ca 42 x 40-41 cm, signerad och daterad hi ng 1820, skåne.

Tvistsöm och korsstygn. Mörkblå botten med stor polykrom stiliserad blombukett och hörnornament med blommor. Mellanblå bård med kors och kuber i ranka. Rött bakstycke.

Något ställvis lite hårdare slitage, något smutsig, fläckar, skador och malskador.

Anette Granlund
Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 92

Utropspris
2 500 SEK