Kudde (jynne), broderad, ca 42 x 40-41 cm, signerad och daterad HI NG 1820, Skåne.

Tvistsöm och korsstygn. Mörkblå botten med stor polykrom stiliserad blombukett och hörnornament med blommor. Mellanblå bård med kors och kuber i ranka. Rött bakstycke.

Något ställvis lite hårdare slitage, något smutsig, fläckar, skador och malskador.

Utropspris
2 500 SEK