1321306

Stolar, ett par, gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft.

Förgyllda och bronserade stolar med skuren dekor. Överkragade kannelerade ben. Hörnfleuroned och bladskärning på sargen. Fast stoppad rygg och sits. Sitthöjd 45.

Slitage. Renoverad. Färgbortfall.

Claes Andersson
Claes Andersson
+46 (0) 704 248 703

Utropspris
6 000 SEK