Möbler Stolar
1324496

Gustaviansk

(Sverige, 1775-1810)
Karmstolar, två stycken snarlika, gustavianska, 1800-talets början.

Målade. Fast, stoppad sits och klädda armlän. Genombruten rygg med spjälknippe. Skuren dekor av fjällskärningar. Kannellerade ben med hörnfleuroner och överkragningar. Mockaklädsel. Sitthöjd 41, höjd 85 cm.

Delvis maskstungen. Färgbortfall. Senare klädsel. Något instabil. Slitage. Märken.

Placering: Västberga Allé 3, 126 30 Hägersten - H149
Elsa Forsbäck
Elsa Forsbäck
+46 (0) 70 795 83 38

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

Utropspris
12 000 SEK