1324499

Spegel, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799), Transition Rokoko/Gustaviansk.

Spegel, av johan åkerblad (mästare i stockholm 1758-1799), transition rokoko/gustaviansk.

Förgylld och bronserad. Genombrutet krön med mussla och girlander. Fasetterat glas från tiden. Signerad IÅ. Stockholms hallstämpel, otydligt årtal. Höjd 110, bredd 65 cm.

Slitage. Senare bronsering. Skador på dekoren. Smärre folieringsskador. Omarbetad.

Sofie Lundberg
Sofie Lundberg
+46 (0) 73 918 04 69

Utropspris
10 000 SEK