Matta, semiantik/old Garaghan, ca 223 x 135-141 cm.

Mörkblå botten med rader av polykroma ornament, stiliserade blommor och blad. Tre smala bårder. Baksidan med etikett.

Obetydligt slitage, något smutsig, smärre fläckar och lagningar. Långsidorna med smärre trampveck.

Proveniens

Enligt uppgift inköpt på Ringström & Khan, Stockholm.

Utropspris
2 500 SEK