Antiques selected
1328042

Svensk konstnär, 1700-tal, ett par, olja på duk, daterade 1764 & 1765.

"Nils Stiernflycht" (1687-1744) & makan "Catharina Johanna De Geer" (1706-1775). Duk vardera 79 x 61 cm. Samtida ramar i rokoko.

Ytsmuts, färgbortfall, krackelerade.

Övrigt

Nils Stiernflycht (1687-1745). Volontär vid Närkes och Värmlands regemente, sedemera fänrik, löjtnant och kapten vid samma regemente. 1709 blev han tillfångatagen vid Perevolotina där han hölls fången till 1722.
Gift 1728 med Johanna Catharina De Geer (1706-1775) dotter till brukspatron Louis De Geer, och Christina Gustaviana Baars.
Nils dog 1744 på sin herrgård Tjälvesta i Närke.
Porträttet av Nils måste vara målat postumt efter hans död då det är daterat 1765, 21 år efter hans död.

Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist äldre måleri
+46 (0)739 400 801

Utropspris
15 000 SEK