Sidenbroderi, 1700-tal, sannolikt Europa, ca 96 x 57,5 cm.

Benvitt siden med polykroma silkesbroderier av blommande grenar. Senare ram (ca 115,5 x 78 cm).

Sannolikt uppklistrad på tyg. Slitage, smutsig, fläckar, skador, hål, revor. Ramskador.

Utropspris
4 000 SEK