Lars Jacob von Röök

(Tyskland/Sverige, 1778-1867)
Lars Jacob von Röök
(Tyskland/Sverige, 1778-1867)

Lars Jacob von Röök, tillskriven, olja på duk.

Forum Romanum; Castor och Pollux templet. 12 x 9 cm.

Proveniens

Bukowski Auktioner, auktion 556, våren 2010, kat nr 268.

Lars Jacob Röök besökte Italien två gånger; 1807 och 1824-27.

Castor och Pollux templet uppfördes av kejsar Tiberius år 6 e Kr. Templet bestod ursprungligen av åtta korintiska pelare på kortsidorna och 11 på långsidorna. Ruinen är en av de mest kända lämningarna på Forum Romanum, Roms centrum under Romartiden.

Utropspris
5 000 SEK
Simon Lundberg
Simon Lundberg
+46 (0) 739 16 36 13